Kancelária Slovenského poľovníckeho zväzu, Štefánikova 10, Bratislava 811 05
  • +421 2 5720 33 11
  •  +421 2 5720 33 21

Otvorenie expozície “Jeleňovité sveta“ - kaštieľ Palárikovo

Pred viac ako 80.-timi rokmi vznikla samotná idea založenia medzinárodnej poľovníckej organizácie. Dňa 16.10 2010 sa zrealizovala myšlienka bývalého prezidenta SPZ Mariana Lipku, vychádzajúca z historického podnetu a aktivity Slovenskej delegácie CIC podporenej grófom Károlyim sa delegáti na VZ CIC v Portoroží v roku 2001 boli oboznámený s návrhom na zriadenie múzea CIC a následnom predstavení projektu grófom Józsefom Károlyim Múzea a expozície , ktoré bolo odprezentované v r. 2002 na VZ CIC v Istanbule za stálej aktivity bývalého generálneho sekretára Komisie CIC pre poľovníctvo v umení, históriu a poľovnícke múzeá a súčasného garanta, riaditeľa Múzea vo Sv. Antone Ing. Mariána Číža, dobrého človeka.
    Následne na základe spolupráce slovenskej poľovníckej samosprávy so správcom kaštieľa, s Lesmi SR, š.p., samotným zriaďovateľom tohto štátneho podniku Ministerstvom pôdohospodárstva v zastúpení dnes už celým radom súčasných i bývalých pracovníkov na rôznych úrovniach riadenia, a vďaka súzvuku medzi zamestnancami kaštieľa v Palárikove a kancelárie SPZ v Bratislave, sa expozícia obohatila do dnešnej podoby kedy sa stáva mimoriadne atraktívna bola otvorená jej najzaujímavejšia časť „ Jeleňovité sveta“. Expouíciu sme otvorili práve v roku kedy Spojené národy vyhlásili rok 2010 za rok biodiverzity a práve v inštalovanej zbierke sa nachádza 10 druhov jeleňovitých, ktoré sú na pokraji vyhynutia a žiaľ jeden druh už vyhynul . Chceme upozorniť nepoľovnícku verejnosť na to že poľovníci sú tí, ktorí prírodu a aj jeleňovité chránia a poľujú na tie druhy, ktorých početnosť je potrebné kontrolovať a taktiež upozornili na to aby sa iné druhy nedostali medzi druhy ktoré sú ohrozené.
     My Slovenský poľovníci máme to šťastie, že táto expozícia Wernarda Trenseho, dnes čestného generálneho sekretára CIC , dnes už 89 ročného ktorý ju zbieral celý život ktorá bola uložená v Poľovníckom múzeu v Garanitz a máme ju k dispozícii zatiaľ na 5 rokov. Veríme , že sa nám podarí zabezpečiť aj na dlhšie obdobie túto nádhernú zbierku 61 kusov a 50 druhov jeleňovitých sveta. Zostáva nám prirodzene úloha mimoriadne dôležitá , dohodnúť so správcom kaštieľa dni v ktorých si bude môcť široká verejnosť prehliadnuť zbierku.
 
Zbierku a múzeum CIC je možné si prehliadnuť zatiaľ po vzájomnej dohode termínov po konzultácii s 
OZ Lesy SR Palárikovo : 035/ 6921811 , 035/649 3232 e mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Kancelária ústredia SPZ, 02 57203311, e mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
Po poľovníckej sezóne sa zverejnia dni a čas v ktorích bude možné pravidelne kaštieľ navštíviť širokej verejnosti.

Imrich Šuba, výkonný riaditeľ SPZ

 
fotogaléria k článku:
       
1.       Zbierka pozostáva zo 61 kusov torfejí jeleňovitých a 50 druhov a poddruhov

2.       Gróf Károlyi pri otváracom prejave

3.       Neúnavný Ing.Marián Číž odovzdáva pamätnú medailu k 20 . výročiu DSH grófovi Károlyimu

4.       Riaditeľ OZ Palárikovoing. Ján Beňa , gróf József Károlyi a prezident SPZ ing. Tibor Lebocký pri slávnostnom otvorení expozície

5.       Bývalý riaditeľ OZ Palárikovo ing. Anton Butaš a súčasný námestník riaditeľ OZ Palárikovo Ing. Anton Molnár si so záujmom prezerajú nevšedné exempláre jeleňovitých sveta

6.       Ing. Dušan Krajniak - predseda poľovníckej komisie so zástupcom Švédskej delegácie CIC Andersom Grahanom

7.       Účastníci slávnostného otvorenia

8.       Starosta obce Palárikovo Mgr. Jozef  Derňár  a Ing. Michaľ Dragún v rozhovore s grófom Károlyim
Prílohy:
Uložiť tento súbor (fotky.zip)fotky.zip[Fotky vo väčšom rozlíšení]2975 kB